ПРОЯВ НАДМІРНОГО ФОРМАЛІЗМУ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ АДМІНІСТРАТИВНОЇ СПРАВИ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.32782/ehrlichsjournal-2024-10.06Ключові слова:
формалізм, надмірний формалізм, адміністративне судочинство, доступ до суду, верховенство праваАнотація
У статті досліджено процесуальний та надмірний формалізм в адміністративному судочинстві. З’ясовано, що під процесуальним формалізмом необхідно розуміти своєрідну вимогу неухильного дотримання норм насамперед процесуального права під час розгляду справи, яка має поширення не лише на адміністративний суд, але й на всіх учасників судового процесу. Формалізм в адміністративному судочинстві сприяє забезпеченню передбачуваності правовідносин та застосуванню закону, дотримання принципів верховенства права, справедливості, доступності правосуддя тощо. Занадто формальне ставлення до визначених законом вимог (надмірний формалізм) може призвести до обмеження права на доступ до суду, порушення принципів справедливості та верховенства права. Доведено, що завдання адміністративного судочинства повинні реалізовуватися у визначеній процесуальній формі з дотриманням встановленого нормою права формалізму. З’ясування випадків надмірного формалізму як негативного явища в юриспруденції є вкрай необхідним задля його недопущення під час відправлення правосуддя адміністративним судом. Основними проявами надмірного формалізму в адміністративному судочинстві є створення судом процесуальних перешкод під час реалізації норм процесуального права учасниками справи під час вирішення питання про прийняття позовної заяви до розгляду, забезпечення позову, підготовки справи до судового розгляду, безпосередньо судовий розгляд справи, ухвалення рішення, а також повідомлення (виклику) про розгляд справи у суді, оформлення процесуальних документів, зокрема щодо підтвердження повноважень представника, виготовлення копій документів, підтвердження сплати судового збору, надсилання копії процесуальних документів стороною іншим учасникам справи, проведення відеоконференцій, дотримання та поновлення процесуальних строків тощо. Адміністративний суд як суб’єкт відправлення правосуддя має створити умови для належної реалізації сторонами своїх процесуальних прав.
Посилання
Сакара Н. Ю. Феномен формалізму в цивільному судочинстві. Проблеми законності. 2018. Вип. 143. С. 77–89.
Берназюк Я. Формалізм та надмірний формалізм: особливості адміністративного судочинства. 2023. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/Prez_Bernaziuk_24_02_2023_Formalizm.pdf
Короєд С. О. Явище процесуального формалізму в судовій практиці цивільного судочинства. International scientific conference. 2023. Листопад 1–2. С. 58–61.
Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року в справі № 560/11012/22 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити. URL: діїhttps://reyestr.court.gov.ua/Review/113176052
Постанова Верховного Суду від 9 листопада 2022 року в справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) про визнання протиправним та скасування пунктів припису. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/107217825
Короєд С. О. Надмірний формалізм як перешкода ефективності адміністративного і цивільного судочинства. Право і суспільство. 2023. № 4. С. 83–91.
Рябченко В. В. Забезпечення права на справедливий суд у справах про захист права на підприємництво в адміністративних судах (на основі врахування правових позицій Європейського суду з прав людини). Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія : Юриспруденція. 2024. № 70. С. 36–39.
Гордєєв В. В. Суб’єкти доказування в адміністративному судочинстві України. Форум Права. 2022. № 72(1). С. 6–12.
Гордєєв В. В. Поняття юридичних фактів в адміністративному судочинстві України : монографія. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2021. 324 с.
Гордєєв В. В., Гураленко Н. А. Надмірний формалізм в адміністративному судочинстві України. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 1. С. 350–353.
Бучик А. Ю. Аналіз принципу процесуальної економії у складовій адміністративного процесу. Часопис Національного університету «Острозька академія». Серія «Право». 2016. № 2014. URL: https://lj.oa.edu.ua/articles/2016/n2/16baysap.pdf
Марченко В. Надмірний формалізм у питанні щодо поновлення строку звернення до суду в умовах воєнного стану. «Соціальні права. Виклики воєнного часу» : збірник тез доповідей VI Міжнар. наук.-практ. конф. «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики» (м. Київ, 6 лип. 2023 р.). Харків : Право. 2023. С. 345–348.