РОЛЬ СВОБОДИ ВИРАЖЕННЯ ПОЛІТИЧНИХ ПОГЛЯДІВ ТА ПЕРЕКОНАНЬ В УМОВАХ ФУНКЦІОНУВАННЯ ДЕМОКРАТИЧНОГО РЕЖИМУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/ehrlichsjournal-2024-10.02Ключові слова:
свобода вираження політичних поглядів та переконань, права людини, свобода, демократія, громадянське суспільство, правова державаАнотація
У статті досліджується роль свободи вираження політичних поглядів та переконань в умовах функціонування демократичного політичного режиму. Констатовано, що свобода вираження політичних поглядів та переконань є гарантією функціонування представницької демократії, де права і свободи громадян захищаються правовими механізмами, а репресивний вплив влади заборонений. Зазначено, що свобода вираження поглядів є фундаментом побудови демократичного суспільства, вільного від цензури. Можливість висловлювати свої думки та переконання, оспорювати протилежні політичні погляди, критикувати опонентів, не боячись при цьому переслідувань та заходів помсти, свідчить про відмінності між життям в демократичній країні та життям у тоталітарній державі. Свобода вираження політичних поглядів та переконань забезпечує реальне здійснення принципів багатопартійності та ідеологічного різноманіття, дозволяє громадянам, реалізувати свої політичні права, робити вибір, виходячи з власних переконань. Така свобода є невід’ємним елементом функціонування громадянського суспільства та побудови правової держави. Акцентовано увагу, що без вільної преси, без вільного поширення інформації та ідей, без права на отримання інформації, свободи створення інформаційних повідомлень, свободи використання доступних каналів зв’язку для передачі та поширення інформації – не може йти мова про існування правової держави, розвинутого та стабільного громадянського суспільства. Зауважено, що свобода вираження політичних поглядів та переконань є правовою матрицею та основою для реалізації інших важливих громадянських та політичних прав людини: права на свободу зборів та об’єднань, права на свободу слова, права на свободу думки, совісті та релігії. Зроблено висновок, що свобода вираження поглядів та переконань підлягає захисту як в інтересах демократичних процесів у державі, для яких вона – визначальна, так і в інтересах самореалізації кожної людини як особистості.
Посилання
Слинько Т. М. Свобода вираження поглядів як гарантія належного функціонування демократії. Конституція України в контексті сучасних конституційних парадигм. Х Тодиківські читання : збірник тез наукових доповідей і повідомлень Міжнародної наукової конференції (27–28 жовт. 2017 р.). Харків, 2017. С. 85–87.
Тітко Е. В. Стандарти та розуміння права на свободу вираження поглядів на теренах України. Часопис Київського університету права. 2011. Вип. 4. С. 393–398.
Freedom of political speech: an imperative for democracy: Information Documents SG/Inf(2022)36. URL: https://rm.coe.int/0900001680a86af5 (дата звернення 20.11.2024 р.)
Handyside v United Kingdom (5493/72) was a case decided by the European Court of Human Rights (1976). URL: https://hudoc.echr.coe.int/eng#{"itemid":["001-57499"]} (дата звернення 20.11.2024 р.)
Protecting the right to freedom of expression under the European convention on Human Rights: a handbook for legal practitioners Dominika Bychawska-Siniarska. URL: https://rm.coe.int/handbook-freedom-of-expressioneng/1680732814 (дата звернення 20.11.2024 р.)