АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ БАНКРУТСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/ehrlichsjournal-2024-10.01Ключові слова:
адміністративні правопорушення, банкрутство, адміністративна відповідальність, попередження, наглядові органи, КУпАПАнотація
У статті розглядаються адміністративні правопорушення у сфері банкрутства, зокрема їх правове регулювання та проблеми практичного застосування. Адміністративна відповідальність осіб, які контролюють боржника, переважно має каральну функцію і не сприяє зменшенню майнових втрат кредиторів неспроможного боржника. Значно ефективнішою у цьому аспекті є відповідальність, передбачена Законом про банкрутство, хоча її застосування у практиці залишається рідкісним. Досліджено різні види відповідальності у межах справи про банкрутство, які можна умовно поділити на процесуальну та матеріальну. Окремо проаналізовано положення Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), зокрема ст. 164-15 «Приховування стійкої фінансової неспроможності», яка передбачає відповідальність за умисне приховування громадянином-засновником або службовою особою суб’єкта господарської діяльності своєї стійкої фінансової неспроможності шляхом подання недостовірних відомостей або неподання в установлений строк до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи. Виявлені проблеми практичного застосування ст. 164-15 КУпАП, пов’язані з труднощами у виявленні та доведенні адміністративних правопорушень. Зокрема, складнощі виникають через необхідність складання протоколів органами внутрішніх справ (Національною поліцією), які не завжди мають можливість ефективно виявляти такі правопорушення. Запропоновано шляхи вдосконалення законодавства у частині адміністративного попередження у сфері банкрутства, зокрема через посилення контролю та моніторингу фінансової звітності підприємств, чіткіше регламентування обов’язків керівників та засновників щодо своєчасного подання заяви про банкрутство, розширення повноважень наглядових органів, вдосконалення процедури притягнення до відповідальності та підвищення кваліфікації співробітників правоохоронних органів.
Посилання
Бутирська І. А. Відповідальність осіб, що контролюють боржника, у справі про банкрутство. Право України. 2018. № 6. С. 98–110.
Бутирський А. А. Концепція удосконалення законодавства про неспроможність. Право України. 2018. № 6. С. 86–97.
Кодекс України з процедур банкрутства : Закон України від 18 жовтня 2018 року № 2597-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2597-19#Text
Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984. № 8073-Х. URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text
Конопля А. Відповідальність за банкрутство: як покарати винних. Юридична газета online. URL: http://yur-gazeta.com/publications/practice/bankrutstvo-i-restrukturizaciya/vidpovidalnist-za-bankrutstvo-yak-pokarativinnih.html.
Марушев А. Д. Особливості визначення способів вчинення злочинів з доведення до банкрутства. Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія : Право. 2016. Вип. 22. С. 166–169.
Олешко А. А. Антикризове регулювання національної економіки: теорія і практика : монографія. Ірпінь : НУДПСУ, 2012. 350 с.
Пригуза П. Д., Пригуза А. П. Науково-практичний коментар Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у редакції від 18 січня 2013 року (доктринальне тлумачення норм права неплатоспроможності та статей 1–21). Херсон : Видавництво «ТДС», 2013. 304 с.
Трут Д., Молчанов А. Доведені до краю: проблеми відповідальності за доведення до банкрутства в українських реаліях. Юрист&Закон. 2017. № 42. URL: https://uz.ligazakon.ua/ua/magazine_article/ EA010933