РЕЗОЛЮЦІЯ ГЕНЕРАЛЬНОЇ АСАМБЛЕЇ ООН «ПРИНЦИПИ ЗАХИСТУ ПСИХІЧНО ХВОРИХ ОСІБ ТА ПОКРАЩЕННЯ ПСИХІАТРИЧНОЇ ДОПОМОГИ»: ОСНОВНІ АКЦЕНТИ ТА ПРОБЛЕМИ РЕАЛІЗАЦІЇ У СПРАВАХ ПРО НАДАННЯ ОСОБІ ПСИХІАТРИЧНОЇ ДОПОМОГИ В ПРИМУСОВОМУ ПОРЯДКУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/ehrlichsjournal-2024-9.06Ключові слова:
Резолюція Генеральної Асамблеї ООН, цивільне судочинство, окреме провадження, психіатрична допомога.Анотація
Анотація. У статті здійснено комплексний аналіз положень одного з найважливіших актів у сфері захисту прав осіб, які страждають на психічні захворювання, – Резолюції 46/119 Генеральної Асамблеї ООН «Принципи захисту психічно хворих осіб та покращення психіатричної допомоги» 1991 р. Виявлено прогалини правового регулювання порядку розгляду та вирішення судами справ про надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку, нагальні проблеми судової практики. Наголошено на специфічному значенні Конвенції для розвитку громадянського суспільства, адже рівень поваги до прав та основоположних свобод осіб, які страждають на психічні захворювання, свідчить про розвиненість суспільства загалом. Серед масиву стандартів, закріплених у Резолюції, виділено основоположні для здійснення судочинства у справах про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку. Розкрито зміст основних стандартів надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, яка можлива виключно за рішенням суду цивільної юрисдикції, у порядку окремого провадження, у разі відсутності усвідомленої згоди особи на надання їй психіатричної допомоги. Констатовано, що основні стандарти Резолюції ураховані й закріплені у законодавстві України, зокрема в Законі України «Про психіатричну допомогу», у Цивільному процесуальному кодексі України тощо. Водночас не всі важливі положення Резолюції відобразилися у національних актах, тому наголошено на необхідності подальшої законотворчої роботи у цьому напрямі з метою оптимізації сфери розгляду та вирішення судами справ про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку. Звернено увагу на проблеми судової практики, пов’язаної з нехтуванням принципами Резолюції, що призводить до кричущих випадків порушення прав осіб, щодо яких судами вирішується питання про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, скасування судових рішень. Особливу увагу звернено на справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку шляхом примусової госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги, адже, згідно зі ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., такий спосіб психіатричної допомоги є позбавленням особи свободи, у зв’язку з чим наголошується на необхідності суворого дотримання принципів Резолюції, положень національного законодавства саме у цій підкатегорії справ.
Посилання
Підтримка ментального здоров’я в часи війни. Національний інститут стратегічних досліджень. URL: https://niss.qov.ua (дата звернення: 10.08.2024).
Куцик К. Деякі аспекти надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку за цивільним процесуальним законодавством України. Аналітично-порівняльне правознавство. С. 89. URL: https://app-journal.in.ua (дата звернення: 15.08.2024).
Резолюція 46/119 Генеральної Асамблеї ООН «Принципи захисту психічно хворих осіб та покращення психіатричної допомоги» 1991 р. URL: https://ips.ligazakon.net/document/MU91323 (дата звернення: 18.09.2024).
Постанова Закарпатського апеляційного суду від 14.06.2023 у справі № 297/3100/21. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/111759755 (дата звернення: 18.09.2024).