ДЕБАТИ ЯК ІНТЕРАКТИВНИЙ МЕТОД НАВЧАННЯ СУДДІВ

Автор(и)

Ключові слова:

дебати; інтерактивні методи навчання; суддівська освіта; комунікація; досвід.

Анотація

У статті актуалізується рольове значення реформування суддівської освіти, яка повинна містити не лише знання матеріального та процесуального права, але повинна допомагати суддям розуміти соціальний контекст справ, які вони розглядають, передбачати наслідки своїх рішень як для окремої людини, так і для суспільства загалом. Автором зауважено, що заміна традиційних академічних методик викладання у формі лекцій на сучасні інтерактивні методи навчання серед яких важливе місце займають дебати сприяє фронетичному осмиленню права, розумінню його як живого міжособистісного спілкування, комплексної соціальної системи, що базується на взаємних комунікаціях між учасниками такого спілкування. У такому процесі правовий текст стає матерією, що живе у спілкуванні між людьми, він здатен набувати таку ж нескінченну кількість різновидів, скільки існує думок, емоційних переживань, світоглядів. Наративність дебатів як інтерактивного методу навчання у підготовці суддів, на думку автора, постає складовою практичного досвіду, який, з одного боку, охоплює знання, уміння, навички та настанови, а з іншого боку, є дискурсивно-інтерсуб’єктивним – потребує постійної комунікації викладача з аудиторією, характеризується готовністю почути інших і змінити себе, підвищити свій кваліфікаційно-професійний рівень. Дебати, які спрямовані на уточнення змістів і вироблення спільної позиції, думки, оцінки чи норми, у свою чергу, формують досвідні форми комунікації, які дозволяють під час навчання виробити колективні рішення, обов’язковість котрих сприймається кожним учасником осмислено і добровільно.

Посилання

Антонов М. В. Критика нарративной юриспруденции в работах Бьярна Мелкевика. Правоведение. 2012. № 1. С. 33–36.

Бути суддею / ред. Л. Денисенко, О. Сироїд, І. Фадєєва, О. Шаповалова. К., 2015. 216 с.

Інтерактивні методи навчання: навчальний посібник / за заг. ред. П. Шевчука і П. Фенриха. Щецін: Вид–во WSAP, 2005. 170 с.

Сімоненко В. Інноваційні методики у підготовці суддів. Слово Національної школи суддів України. 2014. № 1(6). С. 108–111.

Фулей Т.І. Інтерактивні методи навчання у підготовці суддів: навчальний посібник для викладачів (тренерів). К.: ФОП Клименко Ю. Я., 2017. 156 с.

Фуллер Л. Л. Анатомія права / пер. з англ. Н. Комарової. К.: Сфера, 1999. 232 c.

Страшун Б. А. Десять лет конституционных прав и свобод. Журнал российского права. М.: Норма, 2003. № 11. С. 33-42.

Scott Sophia. Perceptions of Students’ Learning Critical Thinking through Debate in a Technology Classroom: A Case Study. The Journal of Technology Studies. Volume XXXIV, Number 1, Spring 2008. P. 39–44.

Москвич Л. М. Особистісні якості судді в системі забезпечення ефективності судової системи. Держава і право. 2009. Вип. 45. C. 201–207.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-22

Як цитувати

ЧЕРНОВСЬКИЙ, О. (2023). ДЕБАТИ ЯК ІНТЕРАКТИВНИЙ МЕТОД НАВЧАННЯ СУДДІВ. Ерліхівський журнал, (2), 5–13. вилучено із https://journals.chnu.chernivtsi.ua/index.php/main/article/view/34

Номер

Розділ

Статті