ПРИНЦИПИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПУБЛІЧНОЇ СЛУЖБИ В МИТНИХ ОРГАНАХ: ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ТА ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/ehrlichsjournal-2024-10.09Ключові слова:
митна служба, публічна служба, митниця, державна служба, принципи, правове регулювання, митні органи, контрольАнотація
Стаття присвячена дослідженню принципів правового регулювання публічної служби в митних органах України, а також теоретичним і практичним аспектам їхнього застосування. Митні органи, як складова частина інституту публічної служби, відіграють важливу роль у забезпеченні інтересів національної безпеки, економічної стабільності та ефективного митного контролю. Водночас діяльність цих органів потребує чітких правових засад, що ґрунтуються на принципах правового регулювання публічної служби. Автор статті звертається до аналізу ключових принципів правового регулювання публічної служби в митних органах, зокрема тих, що є загальними для інституту державної служби та спеціальними, притаманними лише митним органам України. Основну увагу приділено характеристиці кожного з цих принципів і визначенню їхнього значення в контексті функціонування митної служби в Україні як основи правового регулювання, що забезпечує відповідність діяльності митних органів законодавчим вимогам і міжнародним стандартам для ефективного виконання їхніх функцій та захисту прав і свобод громадян. Далі автор акцентує увагу на питанні професіоналізму митних службовців, що є необхідною умовою для ефективного виконання митних процедур та гарантування справедливості під час прийняття рішень. Окрему увагу приділено забезпеченню нейтральності, що передбачає відсутність політичної упередженості в діяльності митних органів та їх посадових осіб. У статті також розглядаються практичні аспекти реалізації принципів на прикладі діяльності митних органів України. Досліджуються основні проблеми, з якими стикаються митні органи в процесі забезпечення правової стабільності та ефективності їхньої роботи. Завершуючи, автор пропонує рекомендації щодо вдосконалення правового регулювання публічної служби в митних органах, зокрема через гармонізацію національного законодавства з міжнародними стандартами та розвиток системи контролю в митних органах. Таким чином, принципи правового регулювання публічної служби в митних органах України є важливим інструментом для забезпечення ефективної та прозорої діяльності цих органів, що, своєю чергою, сприяє розвитку економічної системи країни та зміцненню правової держави.
Посилання
Бігун В. С. Євген Ерліх: життя і правознавча спадщина (актуальний науковознавчий нарис). Проблеми філософії права. 2005. № 1. С. 105–126.
Балабанова Д. Становлення поняття «живе право» в сучасній філософії права. Актуальні проблеми державного управління. 2012. № 3. С. 10–13.
Довгань А. К. Принципи правового регулювання атестації працівників. Форум права. 2009. № 3. С. 222–226.
Кагановська Т. Є. Кадрове забезпечення державного управління в Україні : монографія. Харків. 2010. С. 330.
Тацій В. Правова наука в Україні: стан та перспективи розвитку. Вісник Академії правових наук України. 2003. № 2–3. С. 7–14.
Про державну службу : Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII. БД «Законодавство України» / ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/889-19/ed20151210#Text (дата звернення: 05.11.2024).
Гаверський В. В. Основні принципи служби в митних органах. Актуальні проблеми держави і права : збірник наукових праць. Вип. 19. Одеса. 2003. С. 230–231.
Тодощак О. Організаційно-правові засади управління підготовкою кадрів для митної служби. Актуальні проблеми держави і права : збірник наукових праць. Вип. 16. Одеса. 2003. С. 311–315.
Комзюк В. Т. Принципи діяльності митних органів. Актуальні проблеми застосування нового кримінального процесуального законодавства України та тенденції розвитку криміналістики на сучасному етапі : матеріали наук.-практ. конф. (м. Харків, 05.10.2012 р.). Харків, 2012. С. 622–624.
Бурцева О. В. Шляхи удосконалення адміністративно-правового забезпечення діяльності митних органів щодо забезпечення прав фізичних осіб під час провадження в справах про порушення митних правил. Вісник Запорізького національного університету. Юридичні науки. 2011. № 2. Ч. 1. С. 143–148.